Mitolojide Mentor, Odysseus'un İthaka'daki dostu. Odysseuss, Truva savaşına giderken evini ve oğlu Telemakhos'un eğitimini "ona bildiğin herşeyi öğret" diyerek yakın arkadaşı Mentor'a emanet eder. Mentor Telemakhos'a ne yapması gerektiğini hiç söylemez ama gerekli herşeyi öğrenmesine ve doğru kararlar almasına yardım eder. Hikayede zaman zaman Savaş ve Bilgelik Tanrıçası Athena, Mentor'un kılığına girerek Telemakhos'la konuşur. O yüzden kelime olarak Mentor, yol gösteren, bilge bir arkadaş olarak kullanılır.

Mentor, Hande Yaşargil tarafından Türkiye'nin ilk koçluk ve mentorluk şirketi olarak 2002 yılında kuruldu. “Türkiye'de daha çok lider yetişmesine katkıda bulunmak” misyonunu değiştirmeksizin yönetici koçluğu ve liderlik gelişimi alanlarında hızla büyüdü. İş hayatına kişilerarası ve organizasyonel psikoloji gözlüğüyle bakan, kendisini işletme ve psikoloji disiplinlerinin arasında bir köprü olarak konumlayan Mentor, kurumlarla, kurumların mevcut ve gelecek liderleriyle, onların başarısı ve gelişimi için çalışıyor.

Mentor, geniş uluslararası bağlantıları sayesinde liderlik gelişimi alanında dünyanın önde gelen iş okulları ve danışmanlık şirketleri ile işbirliği içerisinde çalışarak, ortak projeler yürüterek müşterilerine maksimum değer yaratmaktadır.

Mentor, Liderliğin "yapmak kadar olmak" olduğuna inancıyla şirketlere hazır sistemler sunmaz.Her kurumun liderlik ihtiyacı anlayışı ve modeli birbirinden farklıdır ve farklı olduğu sürece başarıyı getirir.

Mentor, kurumun hayat döngüsünde nerede olduğunu ve ihtiyaçlarını,insanlarının yetkinlik haritasını ve gelişim planlarını,ögrenme tarzlarını, müşterileriyle birlikte çalışır, iç ve dış kaynakları en etkili şekilde kullanmalarına destek olarak daha çok lider yetiştirmelerini sağlar.


HANDE YAŞARGİL

Psikoloji eğitimini takiben İnsan Kaynakları Yönetimi ve Gelişimi alanında yüksek lisans yaptı.

1994–2002 yılları arasında İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak çalıştı.

Mentor Danışmanlık ve 2017’de İngiltere’de kurduğu Yasargil LS’nin yönetici ortağıdır. Pek çok uluslararası ve ulusal şirkete üst düzey yönetici koçluğu, ‘Şirket içi Mentorluk Sistemleri' ve ‘Liderlik Gelişim Sistemleri’ konusunda danışmanlık vermektedir.

Psikoloji derecesini İstanbul Üniversitesinden, “Örgütsel Klinik Psikoloji” diplomasını ve “Koçluk ve Danışmanlık” executive master derecesini INSEAD Business School’dan aldı. Harvard Kennedy School of Government'da "Liderlik Gelişiminin Sanatı ve Uygulaması" alanında, London Business School’da ise “Yönetici koçları için liderlik gelişimi” konusunda sertifika programlarını tamamlamıştır.
2010’dan bu yana “INSEAD Global Leadership Center” bünyesinde çeşitli yönetici gelişim programlarında koçluk yapmaktadır.

Uzun yıllar Peryön Yönetim Kurulunda ve EMCC Türkiye Yönetim Kurulunda görev aldı.
Şirketi bünyesinde ‘Koçluk ve Mentorluk Konferansı’ ve Sabah İşte İnsanla ortak ‘İş’te Psikoloji’ konferanslar dizisi gerçekleştirdi.

Sabah İşte İnsan’da 2 yıl boyunca “İşgörü” başlığıyla haftalık köşe yazıları yayınlandı.

Bilgi Üniversitesi MBA Programında ve Koç Üniversitesi Executive MBA Programında Liderlik dersleri verdi.
Yaşargil, Amacı Türkiye’deki yönetim kurullarındaki kadın sayısını artırmak olan şirketler arası mentorluk programı, ‘Yönetim Kurulunda Kadın Programı’nı Forbes Türkiye işbirliği ile 2012 yılından beri yönetmektedir.